Skip to content
cropped-cropped-cropped-Head-1-2.png

Primary Menu
  • Начало
  • За нас
    • Принципи
    • Позиции
    • Дейност
  • Идеологии
    • Стратегии
    • Теория
    • Книги/Филми
    • История
    • Палячовщини
  • България
    • Събития
    • Коментари
    • Тенденции
  • Свят
  • Библиотека
  • Изкуство
    • Стихове
    • Сатира
    • Карикатура
    • Вицове
  • International
  • Home
  • Библиотека
  • Позив от въстаническите войски в Радомир за вдигане на борба против буржоазията и монархизма (30 септември 1918 г.)
  • Библиотека

Позив от въстаническите войски в Радомир за вдигане на борба против буржоазията и монархизма (30 септември 1918 г.)

23 01/10/2025

Share this:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
1918

Другари войници!

След толкова жертви в хора и средства ние сега сме разгромени.

Цели три години ние отстоявахме срещу многоброен противник, много нещастия и лошотии претеглихме, голи, боси и гладни устоявахме на границите, воювахме за чужди интереси с най-голям героизъм и обещания, защото нас ни заблуждаваха и с вестници, и с всичко, че уж се бием за общонародни идеали, за народни интереси, за националното ни уж обединение.

А в същото това време, когато ни пееха и приспиваха с тези песни, когато ни казаха да умрем като псета далеч от дом и бащиния, караха ни да гладуваме и голуваме, защото отечеството искало това, в това време хората, които ни пееха таз песен, трупаха милиони и правеха разврат. Защо направиха това, защото хората, които могат да ни [в текста има пропусната дума] …бяха далеч. Нямаше кой да им дири сметка, там на фронта ни завързаха устата, във вътрешността изпоарестуваха хората, които милееха за нас, за нашето добро, за нашите интереси, те гният и днес там. Те ги обвиниха, че били предатели на народа, че били подкупени с чуждо злато, че били престъпни хора, че служели за пари. И то кои ги обвиниха? Не други, а милионерите, които войната създадоха, тези, на които милионите сме отгладували ние, на фронта, и жените, бащите и децата ни във вътрешността. Тези кожодери, тези бризентаджии, кашкавалджии, калайджии, генерали и банкери, същинските предатели на народа. Тези същите сега ви разправят да се воюва докрай, за да се натъпчат до сита с пари. Ще им повярвате ли вие, които гладувахте, когато техните мази пращяха от заграбени стоки и касите им от пари. Не! Всеки честен и съзнателен българин, който милее за себе си и за бащинията си, ще ни изругае и оплюе. Те гледат пари да грабят, а не отечеството да запазят.

Е, добре, ще ги оставим ли тези мръсници да продължават и след войната да ни ограбват. Не! В 1913 г. ги оставихме и след 1 година ни тикнаха пак във война, за да ни изтребят и се гаврят с нас.

Наситихме се на тяхното добро, не щем им ни меда, ни жилото, не искаме и след тези три години да им робуваме, да плащаме борчовете, които те направиха на народа, за да ги турят в джобовете си за себе си.

Не искаме да плащаме на царя и неговите генерали и български думбази за това, дето ни избиват и смучат като кърлежи кръвта ненаситно.

Затова, другари, в името на народното спасение ние, 30 000 души войници, се вдигнахме, като идем и искаме да ги премахнем, да премахнем и техните закони, които са създадени против народа, а не за народа.

Противникът е слаб, няма хора на своя страна освен тези, които грабеха, но ние трябва да се обединим, за да се наложи със сила.

Който иска да бъде пребит като псе, нека си даде пушката или си отиде в дома, преди да се е разправил с враговете си.

Лъжат ви, не давайте пушките след демобилизацията, един по един ще ни хванат и тикнат в тюрмето или ни качат на бесилките.

Три години се бихме за тях, малко усилия нека пожертваме за нас си. Досега мрехме по заповед, сега да умрем до един, но ще умрем за нашето добро, за нашето светло бъдеще.

Затова ние обявихме хората, които поддържат царя и правителството, което той има, за врагове на народа и подехме борбата срещу тях. Ние сме вече край София и чакаме да ви видим час по-скоро между нас, за да отмъстим всички като един на нашите врагове.

Впрочем, ни за минутка колебание. Напред с вяра в бъдещето ви.

Да живее революцията!

Да живее републиката!

Напред, събрани, организирани, към София, от 30 000 ваши другари.

30.09.1918 г.

About the Author

23

Administrator

View All Posts

Related

Post navigation

Previous: Международната борба срещу империализма
Next: Ленин за значението на Радомирската революция (Войнишкото въстание 1918 г.)

Related Stories

9may1945
  • Библиотека
  • Книги

„„Линията Сталин“ е навсякъде“. Избрани моменти от книгите на Иля Еренбург – „Летопис на мъжеството“ и „Война“

23 09/05/2026
Engels
  • Библиотека
  • Теория

Ранно християнство и работническо движение. Допирни точки

23 11/04/2026
G-Dimitrov
  • Библиотека
  • Теория

Георги Димитров – „Настъплението на фашизма и задачите на Комунистическия интернационал в борбата за единството на работническата класа против фашизма“

23 06/04/2026

Намерете ни

Дарения

Архив

Категории

Последни

  • Западът начело с Англия срещу Април 1876 и българската национална свобода
  • „„Линията Сталин“ е навсякъде“. Избрани моменти от книгите на Иля Еренбург – „Летопис на мъжеството“ и „Война“
  • Сандино – Генералът на свободните хора, който се противопостави на САЩ (1927 – 1934 г.)
  • Ранно християнство и работническо движение. Допирни точки
  • Георги Димитров – „Настъплението на фашизма и задачите на Комунистическия интернационал в борбата за единството на работническата класа против фашизма“

Още

april1876
  • България
  • История

Западът начело с Англия срещу Април 1876 и българската национална свобода

23 08/06/2026
9may1945
  • Библиотека
  • Книги

„„Линията Сталин“ е навсякъде“. Избрани моменти от книгите на Иля Еренбург – „Летопис на мъжеството“ и „Война“

23 09/05/2026
Sandino-1929
  • История
  • Свят

Сандино – Генералът на свободните хора, който се противопостави на САЩ (1927 – 1934 г.)

23 27/04/2026
Engels
  • Библиотека
  • Теория

Ранно християнство и работническо движение. Допирни точки

23 11/04/2026
Copyright © All rights reserved. | MoreNews by AF themes.